قالب ضد صوت-بخش اول
 قالب ضدصوت گوش قالبی است که گوش ها را در برابر اصوات بلند و مزاحم که برای آن زیان بار است محافظت می کند. قالب ضدصوت گوش از روی قالب اولیه تهیه شده از مجرا و لاله گوش ساخته می شود. قالب ضدصوت اصوات را از محدوده آسیب خارج می کند
این نوع قالب های گوش از مواد سیلیکونی نرم و قابل انعطاف ساخته شده اند. این قالب ها و محافظ های شنوایی قابل شستشو بوده و دارای خاصیت ضد حساسیت می باشند . در کنار این خصوصیت های فیزیکی، این قالب ها باعث می شوند که فرکانس های گفتاری تا حد زیادی بدون تغییر عبور کنند تا ارتباط کلامی بین این افراد و افراد دیگر حفظ شوند و فرکانس های بالا و پایین دچار کاهش انرژی و عبوردهی شوند. این قالب ها  دارایی دستگیره بزرگ برای گرفتن و جایگذاری آن را آسان میکند.
قالب ضدصوت گوش و صداشکن چه مقدار نویز را کاهش می دهند؟
همانطور که گفته شد قالب ضدصوت اصوات را به طول کامل قطع نمی کند بلکه آنها را از محدوده خطر برای گوش و بروز کم شنوایی خارج می کند. میزان اثر کاهشی قالب ضدصوت گوش و صداشکن بر نویز در هر فرکانس متغیر است و به جنس و اندازه قالب بستگی دارد. نویز معمولا در فرکانسهای پایین (بم) دارای انرژی بیشتری است و آسیب بیشتری به سیستم شنوایی وارد می کند. قالب ضدصوت گوش در فرکانسهای مختلف نویز را حداکثر ۲۰ دسی بل کاهش می دهد. هرچه میزان نویز کاهش یابد میزان زمان استاندارد (بر اساس ساعت) قرار گیری در معرض آن بیشتر می شود. قالب ضدصوت به افراد در معرض نویز کمک می کند تا بتوانند ساعات بیشتری را بدون وارد آمدن آسیب به گوش مشغول به کار باشند.
مدت زمان استاندارد مواجهه با نویز های مختلف و ضرورت استفاده از قالب ضدصوت گوش
هرچه شدت نویز افزایش یابد مدت زمان استاندارد مواجهه با آن کاهش می یابد. اگر زمان مواجهه با نویز بیش از حد استاندارد آن باشد کم شنوایی موقتی به دائمی تبدیل می شود. مدت زمان استاندارد مواجهه با نویز های ۸۰ دسی بلی حدود ۸ ساعت می باشد. افزایش نویز به میزان ۳ دسی بل باعث نصف شدن زمان استاندارد مواجهه با آن می شود. به گونه ای که مدت زمان مواجهه با نویز های ۸۳ دسی بل تنها به میزان ۴ ساعت استاندارد می باشد. اگر نویز به ۱۰۰ دسی بل برسد مدت زمان استاندارد مواجهه با آن تنها حدود ۴  دقیقه می باشد. این در حالتی است که در بیشتر کارخانجات اصوات و نویزهای شدیدتری تولید می شود و افراد در معرض آن به مدت بسیار بیشتری از این زمان فعالیت انجام می دهند. استفاده از قالب ضدصوت گوش شدت اصوات نویزی خطرناک وارده به گوش را کاهش می دهد و آنها را وارد محدوده ی خطر می کند. حداقل مزیت قالب ضدصوت گوش افزایش میزان زمان استاندارد مواجهه با نویز می باشد. به طور مثال اگر فرد در معرض نویز ۱۰۰ دسی بل قرار گیرد تنها ۴ دقیقه می تواند در آن محیط بدون آسیب به گوش کار کند. اگر با استفاده از قالب ضدصوت گوش و صداشکن میزان این نویز ۸۰ دسی بل کاهش یابد، فرد می تواند ۸ ساعت بدون نگرانی فعالیت داشته باشد.

جهت آگاهی از دریافت خدمات طب کار اینجا کیلیک کنید

تدوین: ادیولوژیست محمد علی زین

admin
admin

مقالات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.