آزمایش ایدز در معاینات بدواستخدام

آیا در طب کار آزمایش ایدز برای معاینات بدو استخدام اجباری است؟

در آزمایشات طب کار برای اکثر مشاغل تستهای ویروسی انجام نمی شود. مگر در مشاغلی که امکان فرورفتن جسم نوک تیز خون آلود در حین کار وجود دارد. به این مواجهه که اغلب با سوزن خونی اتفاق می افتد، نیدل استیک میگویند. این مواجهه در مشاغلی مثل پرستاران، پزشکان و خدمات بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی شایعتر است. مهمترین آزمایش ویروسی آزمایشات هپاتیت است. هپاتیتهایی در این غَربالگری اهمیت دارند که از طریق خون منتقل میشوند. یعنی هپاتیت  و هپاتیت C.

اما چرا در غربالگریهای طب کار برای بدواستخدام، آزمایش ایدز انجام نمیشود؟

آزمایش اچ آی وی هیچ وقت نمی‌تواند تحت عنوان غربالگری انجام شود؛ چرا که اجباری بودن آن از نظر قوانین اجتماعی و حقوق بشر منع قانونی دارد. حتی کارفرمایان نیز نمی‌توانند فردی را که قرار است استخدام شود، از نظر ابتلا به این بیماری غربال کنند. غربالگری اچ آی وی (HIV) فقط در خون‌های اهدایی انجام می‌شود. غربالگری ایدز حتی در آزمایشات ازدواج نیز نباید انجام گیرد مگر افراد به طور داوطلبانه خواهان انجام آن باشند. اما در مشاوره‌های پیش از ازدواج باید برای زوجین در زمینه پیشگیری از اچ آی وی و اهمیت تشخیص زودهنگام و نقش مراقبت و درمان در کنترل آن، اطلاع رسانی شود. دکتر پروین افسر کازرونی رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت یکی از دلایل نادرست بودن این غربالگری را وجود انگ اجتماعی نسبت به بیماران مبتلا به اچ آی وی میداند: این باور در جامعه وجود دارد که اچ آی وی، بیماری متفاوت از سایر بیماری‌ها است و در صورت ابتلا، ترس و نگرانی از برخورد نامناسب اطرافیان و نزدیکان وجود دارد. این درحالیست که اچ آی وی بیماری عفونی است که با درمان کنترل و منجر به قطع زنجیره انتقال عفونت به دیگران می‌شود.

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت همچنین بیان کرد: تحقیقات بین‌المللی نشان داده اجباری کردن این آزمایش کمکی به پیشگیری نمی‌کند؛ چراکه فرد بعد از انجام آزمایش نیاز به مراقبت‌های تکمیلی، درمان و مصرف روزانه دارو دارد و اگر اجبار در این موضوع وجود داشته باشد، تنها ذهنیتی منفی و مقاومت برای پیگیری‌ها ایجاد می‌شود. در صورتی که فرد اطلاعات کافی در این زمینه دریافت کند، متوجه می‌شود که آزمایش اولیه ممکن است منفی یا مثبت کاذب باشد. منفی کاذب به این معنا که ممکن است ویروس وارد بدن شده باشد ولی برای تشکیل پادتن‌های ضد ویروس که آزمایش را مثبت کند، زمان بیشتری نیاز است و باید آزمایش تکرار شود یا اینکه به دلایل دیگر پاسخ مثبت کاذب شود. به همین علت انجام آزمایش اچ آی وی با آگاهی فرد و توضیحات لازم توسط مشاور مفید است. رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در خاتمه اظهار کرد: در مراکز مشاوره ایدز، آموزش و مشاوره رایگان در نهایت رازداری و رعایت محرمانگی انجام و در صورت ابتلای فرد، تمام خدمات مراقبت و درمان نیز رایگان ارائه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

admin
admin

مقالات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.