نحوه بررسی احتمال ابتلا سرطان ریه در مشاغل
من کارفرما هستم و اخیرا در محیط کارمان یکی از کارکنان مبتلا به سرطان ریه شده است. چگونه می توان بقیه کارکنان را از نظر ابتلا به این بیماری بررسی کرد؟
سرطان ریه جزو شایع ترین سرطان ها در انسان است و تشخیص زودرس آن اهمیت بسیار زیادی در  درمان موفقیت آمیز این بیماری ایفا می کند. در گذشته برای تشخیص زودرس این بیماری در معاینات دوره ای از روش رادیوگرافی قفسه سینه استفاده می شد. مطالعات نشان داده است که گرچه به کمک رادیوگرافی قفسه سینه سرطان زودتر کشف می شود ولی طول عمر کلی بیمار افزوده نمی گردد زیرا رادیوگرافی در مرحله ای سرطان را تشخیص می دهد که انجام اقدامات درمانی بر طول عمر بیمار نمی افزایند. به همین دلیل انجام رادیوگرافی ریه برای تشخیص زودرس سرطان ریه منسوخ گردیده است.
از بین تست های تشخیصی در دسترس ، انجام CT SCAN اسپیرال یا HR بیماری را زودتر تشخیص می دهند و اقدامات درمانی ممکن است در این مرحله بر طول عمر کلی بیمار بیفزایند، اما به دلیل قیمت بالای این تست انجام آن بعنوان غربالگری در جمعیت عادی توصیه نشده است.البته در مواردی که فرد با سرطان زای  شناخته شده در تماس باشد ممکن است انجام این تست از نظر اقتصادی نیز توجیه داشته باشد.

منبع:http://www.drbabai.com

admin
admin

مقالات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.