دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

استفاده از تجهیزات ایمنی در حین کار اولین نکته برای حفظ سلامتی افراد است. امروزه همراه با پیشرفت های صورت گرفته در صنایع و کارخانه های تولیدی لوازم ایمنی, با طیف گسترده ای از لوازم ایمنی روبه رو هستیم. دستکش های معمولی با هدف های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.از جمله استفاده درحین باغداری, استفاده برا شستشو, استفاده برای امور منزل و …. این دستکش ها با هدف محافظت از پوست معمولا دارای جنسی از پلاستیک هستند که در برخورد با اشیای تیز ممکن است پاره شوند و دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند.اما دستکش های ایمنی ماهیت دیگری دارند.این دستکش ها از جنس های سخت مانند چرم یا… ساخته میشوند تا در برابر هر خطری آسیب های وارده را به حداقل برسانند.دستکش های ایمنی متناسب با کارایی که باید داشته باشند از چرم, پنبه, پی وی سی و یا مواد چسبناک و پلاستیکی ساخته میشوند.

 

کاربرد دستکش های ایمنی:

طبق آمارهای موجود بیشترین حوادث و آسیب های وارده به دست ها در حین کار در صورت استفاده از دستکش های ایمنی قابل پیشگیری بوده. یعنی افرادی که به هر نحوی دچار بریدگی, خراش, سوختگی یا حتی قطع انگشتان خود شدند در صورتی که از دستکش های ایمنی مناسب استفاده میکردند میتوانستند در حال حاضر بدون هیچ کدام از این آسیب ها به زندگی خود ادامه دهند.لذا برای جلوگیری از خطراتی مانند سوختگی, تماس با مواد شیمیایی, تماس با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین و … از دستکش های ایمنی استفاده می شود.
اما چه نوع دستکش ایمنی برای چه کاری مناسب است؟ چند نوع دستکش ایمنی وجود دارد؟

 

انواع دستکش ایمنی

این روزهای همراه با گستردگی استفاده از دستکش ایمنی مانند سایر تجهیزات ایمنی, شرکت های تولید کننده با نیازسنجی صورت گرفته توانسته اند انواع مختلفی از دستکش را تولید کنند که هر کدام مناسب محیطی خاص می باشد.در ادامه برخی از رایج ترین انواع دستکش های ایمنی را معرفی خواهیم کرد.دستکش ها و آستین های ایمنی از جمله تجهیزات محافظت از دست به حساب می آیند که کاربردهای زیادی دارند.

 

ویژگی های دستکش ایمنی زره ای:

این نوع از دستکش های ایمنی برای محافظت از دست ها و انگشتان در حین کار با چاقو ها و کاترهای بزرگ صنعتی استفاده میشود. همانطور که از اسم آن می توان حدس زد, این دستکش ها از شبکه های فلزی ساخته شده اند تا در صورت بروز حادثه خنثی کننده ی صدمات باشند.

 

دستكش ایمنی ضد مواد شیمیایی:

از نوعی پلاستیک خاص یا ترکیبات پلیمری مانند ترکیب ها پلی وینیل کلراید, پلی وینیل الكل و … برای تولید این دستکش ها استفاده می شود تا در برابر خوردگی و سایر آسیب های کار با مواد شیمیایی جلوگیری شود.

 

دستکش های ایمنی در برابر دما:

این نوع از دستکش ها ایمنی در دو نوع مقاوم در برابر سرما و مقاوم در برابر حرارت موجود می باشند.دستکش هایی که در برابر سرما مقاوم هستند به طور معمول از جنس شیشه و آرامید هستند. در مقابل دستکش های مقاوم در برابر حرارت از جس چرم ساخته شده اند که با آلومینیوم, پشم شیشه, پنبه ی نسوز و .. پوشش داده شده اند تا حداقل حرارت را به دست ها انتقال دهند.

 

ویژگی های دستکش ایمنی عایق:

از جمله پرکاربردترین نوع دستکش ها ایمنی, دستکش های ایمنی عایق هستند که محافظ دست ها در برابر الکتریسیته هستند. این نوع از دستکش ها از پلاستیک یا مواد پلیمری ساخته میشوند که مقاومت بالایی در برابر برق دارند.

 

ویژگی های دستکش ایمنی در برابر پرتوهای رادیواکتیو:

برای افرادی که با پرتوهای خطرناک رادیواکتیو سرو کار دارند دستکش های ایمنی با لایه های سرب ساخته شده است. تا آسیب های وارده از این پرتوها را به صفر برساند. سرب به کار رفته در این نوع از دستکش ها مانند یک ورق مقاوم عمل میکند و مانع از ورود پرتوهای مضر رادیواکتیو میشود.شاید تصور این باشد که چون در این دستکش ها سرب به کار رفته است باید وزن بالایی داشته باشند. اما این تصور کاملا اشتباه است. وزن این دستکش ها تفاوتی با سایر دستکش ها ندارد و به راحتی قابل استفاده است.

 

ویژگی های دستکش ایمنی ضد برش:

این نوع از دستکش ها به دلیل جنس مقاومی که دارند. مانع از آسیب دست در مواقع کار با دستگاه های برش میشوند. در کنار مقاومت بالا, این دستکش ها بسیار سبک و منعطف هستند و به راحتی میتوان با آنها کار کرد.در محیط هایی که نیاز به مونتاژ قطعات, انجام کارهای دستی, بسته بندی و کار با دستگاه های بزرگ برش است. میتوان از این دستکش ها استفاده کرد.

 

ویژگی های دستکش ایمنی چیست؟

در ابتدا برای انتخاب یک دستکش ایمنی مناسب لازم است بررسی کنید که به چه نوع دستکشی نیاز دارید. یک دستکش ایمنی ضد برش یا عایق؟ کدام یک مناسب محیط کاری شما می باشد؟در حالت عمومی یک دستکش ایمنی باید ویژگی های زیر را داشته باشد؛

  • مقاوم در برابر ضربات, حرارت و جریان برق
  • جلوگیری از عرق کرن دست
  • ضد حساسیت و دارای لایه ی داخلی
  • با دوام و عمر طولانی
  • سایز مناسب دست شخص
  • ضد برش
  • عایق
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی
  • انعطاف خوب

 

فرزانه رضوانی
فرزانه رضوانی

مقالات بیشتر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.